
Cześć! Piękny czwartek, nie pada, przynajmniej u mnie, ale siedzę w domu i zamierzam napisać dla was notkę.
Wiele osób w blogosferze pisze opowiadania, czy coś innego. Ogólnie — tworzy. Spotykamy się z setkami blogów, które są temu poświęcone. Często jednak, ci którzy się trochę znają na poprawnym pisaniu, czują niesmak.
Na przykład ja, kiedy widzę zapis dialogów. Kompletnie niepoprawny. Autorzy stosują dywizy ,,-", a powinny to być półpauzy ,,–" lub pauzy ,,—". Jest różnica? Jest. W grę wchodzi też to, by robić spacje po takiej pauzie lub półpauzie.

1. Wypowiedzi dialogowe powinny zaczynać się od nowego wiersza i akapity i z tzw. pauzą dialogową, czyli myślnikiem. Każda wypowiedź to kolejny akapit.
2. Dialog zamyka się kropką wtedy, gdy narracja nie odnosi się do wypowiedzi bohatera.
przykład:
— Cześć, Hania. — Pomachał mi.
3. Gdy w takiej narracji pojawia się nazwa wykonawcy czynności, to musi ona poprzedzać czasownik.
przykład:
— Cieszę się. — Monika posłała mi uśmiech.
a nie:
— Cieszę się. — Posłała mi uśmiech Monika.
To są podstawy. Źródło to Jak pisać dialogi? . Polecam, mam nadzieję, że się z tym zapoznacie i pomoże Wam to w pisaniu.
Problemem są tez opisy. A raczej ich brak. Często autorzy skupiają się przesadnie na dialogach, które przeważnie są suche i sztuczne. Tekst powinien być ubarwiony różnymi epitetami, ciekawymi opisami, które poruszą wyobraźnię człowieka. To jest naprawdę bardzo ważne.
Oczywiście, to nie jest profesjonalny poradnik i mam tego świadomość. Po prostu chciałam Wam chociaż trochę naświetlić całą sprawę. W Internecie znajdziecie wiele stron, które pomogą Wam w pisaniu. Mam nadzieję, że skorzystacie. :)
Pytanie do was: Bylibyście zainteresowani jakimś konkursem? Macie jakiś pomysł?